A co to jest sakrament? Sakrament jest to znak widzialny oznaczający łaski niewidzialne, których Bóg udziela człowiekowi. Sakramenty ustanowił Chrystus i powierzył je Kościołowi. Przez te obrzędy widzialne jest nam udzielane życie Boże. Sakramenty przynoszą owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią otwartością, wiarą i pokorą.
Obok chrztu sakramentami świętymi są: bierzmowanie, Eucharystia (Najświętszy Sakrament), pokuta (spowiedź święta), namaszczenie chorych, kapłaństwo i małżeństwo.
Katechizm Kościoła Katolickiego podaje, że „od najdawniejszych czasów chrzest jest udzielany dzieciom, ponieważ jest łaską i darem Bożym, które nie zakładają ludzkich zasług" (KKK 1282). Dzieciom nie należy odmawiać chrztu, ale dla dopełnienia całej prawdy sakramentu trzeba, aby były one wychowywane w tej wierze, w której zostały ochrzczone.
Wybór imienia dla dziecka
Imię określa człowieka, kim jest, jakie ma cechy charakteru, wpływa na całe jego życie. Ewangelia opisuje nam scenę nadania imienia: „I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas - to znaczy: Piotr" (J l, 42).
Jako rodzice wybieracie dziecku imię. Macie do tego prawo,ponieważ to wy przekazaliście życie dziecku i będziecie je wychowywać. To imię będzie znakiem rozpoznawczym Waszego dziecka. Będziecie je wymawiać serdecznie i poważnie, z czułością i troską. Poprzez wymawianie tego imienia będziecie mieli wpływ na swoje dziecko. Stąd jest rzeczą ogromnie ważną, aby to było imię piękne, nie udziwnione.
Wybierając je, spróbujcie sięgnąć do księgi imion, aby dowiedzieć się co ono oznacza; lub jeszcze lepiej do księgi żywotów świętych, by poznać historię i cechy charakteru osoby noszącej wybrane przez Was imię. Święty lub błogosławiony stanie się na chrzcie świętym patronem Waszego dziecka. Odtąd będzie dla niego wzorem i opiekunem.
Warto także zapytać najbliższą rodzinę o ich odczucia związane z wybranym imieniem. Być może istnieją w Waszej rodzinie jakieś tradycje w dziedzinie wybierania imion.
Wybór rodziców chrzestnych
Zgodnie ze starodawnym zwyczajem Kościoła, człowiek dorosły nie może być dopuszczony do chrztu świętego bez chrzestnego. Ma on pomagać chrześniakowi, dbać o jego wychowanie w wierze i w chrześcijańskim życiu.
Podobnie przy chrzcie dziecka konieczna jest obecność przynajmniej jednego chrzestnego jako przedstawiciela zarówno rodziny ochrzczonego, jak i Kościoła. W naszej tradycji rodzice pro szą o podjęcie tego zadania chrzestnego i chrzestną. Ponieważ chrzestni reprezentują wspólnotę Kościoła dlatego powinni być dojrzałymi, praktykującymi katolikami (ochrzczeni, bierzmowani i przystępujący do Komunii świętej). Nie mogą żyć w konkubinacie ani w związku niesakramentalnym.
Warto podkreślić, że chrzestni powinni modlić się często za chrześniaka i przyjmować w jego intencji Komunię świętą. To oni troszczą się o jego rozwój duchowy, wspierają rodziców w wychowaniu, interesują się katechezą i życiem religijnym dziecka. Bardzo cennym znakiem pamięci jest Msza święta ofiarowana za dziecko z racji jego imienin.
Chrzestni przygotowują się do swej posługi przez udział w katechezie przedchrzcielnej i spowiedź świętą. Jeżeli mieszkają poza parafią, w której odbędzie się chrzest powinni dostarczyć odpowiednie zaświadczenie od swojego proboszcza, że mogą być chrzestnymi.
W czasie obrzędów chrztu matka chrzestna trzyma w ręku białą szatę, a ojciec chrzestny świecę.
Chrzestni powinni być Waszymi bliskimi i dobrymi znajomymi. Ważne jest to, jaki mają świat wartości i jaki przykład będą dawać Waszemu dziecku. Oni są jakby pierwszymi po Was nauczycielami Waszego dziecka.
W kancelarii parafialnej
Zasadniczo chrzest powinien odbywać się w niedziele, wobec zgromadzonej na Mszy świętej wspólnoty parafialnej. Niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania Jezusa, a chrzest włącza Wasze dziecko w tę tajemnicę. Wierni, zgromadzeni na Mszy świętej przypominają prawdę o Kościele powszechnym, który przyjmuje do swej wspólnoty nowego członka.
Dziecko powinno zostać ochrzczone w pierwszych tygodniach swego życia. Pragnienie ochrzczenia dziecka należy zgłosić w kancelarii parafialnej przynajmniej dwa do trzech tygodni przed planowanym terminem chrztu. Dziecko zostanie wtedy zapisane w Księdze Chrztów.
Potrzebne są następujące dane i dokumenty:
* akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego;
* dane personalne rodziców dziecka: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców łącznie z nazwiskiem panieńskim matki (najlepiej mieć ze sobą oba dowody osobiste);
* data ślubu; ' -
* imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania chrzestnych.
Zaświadczenia dla chrzestnych z Parafii ich faktycznego zamieszkania! Ojcem lub matką chrzestną mogą być osoby WIERZĄCE, PRAKTYKUJĄCE, BIERZMOWANE.
Dane personalne są podawane tylko do użytku kościelnego. Rodzice przygotowują na dzień chrztu świecę i białą szatę.
Przygotowanie rodziców do chrztu dziecka
Będziecie bardzo zajęci Waszym dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia. Do tego dojdzie jeszcze wybór imienia, poproszenie chrzestnych, wizyta w kancelarii parafialnej, przygotowanie uroczystości domowej. Łatwo wtedy ulec pokusie, aby nie uczestniczyć w katechezie przedchrzcielnej, zlekceważyć swoje duchowe przygotowanie do tej uroczystości. Prosimy Was, abyście przemyśleli to, co stanie się udziałem Waszego dziecka. W Waszym przygotowaniu duchowym zwróćcie uwagę na cztery elementy:
* katechezę przedchrzcielną (tylko wyjątkowo można zastąpić ją uważną lekturą tego zeszytu);
* wizytę w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego;
* spowiedź świętą;
» wspólną modlitwę w Waszej rodzinie.
Zachęcamy was do duchowego przygotowania się do tej uroczystości poprzez trzydniową wieczorną modlitwę.